• ḊḌ

Yapay Zeka İşleri Değil Meslekleri Öldürüyor


Dünya ekonomik forumu tarafından yayınlanan, "Geleceğin İşleri Raporu"nda, (Future Of Jobs), önümüzdeki üç sene içerisinde bugünün işgücünün önemli becerilerinin üçte birinin değişeceği belirtiliyor. Microsoft’un, Kendinizi Felecekten Koruyun" (Futureproof Yourself) raporunda ise bugünün öğrencilerinin %65 inin yapacağı işlerin henüz ortaya çıkmadığı belirtiliyor.


2018 yılı itibari ile Uluslararası Robot Federasyon'u verilerine göre 1.300.000 robot dünya ölçeğinde çalışıyor. Gelişmiş ülkelerde üretim endüstrisinde her 1000 kişiye karşılık 20 ila 50 robot bulunuyor. Bostan ve MIT üniversitelerinin 1990 ve 2007 yılları arasını kapsayan,ortak çalışması sonucu elde edilen verilere göre her 1000 kişi başına çalışan bir robot, altı insanın işini yapar duruma geldi. Günümüzde ise bir robotun, 140 çalışanın işini yaptığı durumlar var.


Oxford Üniversitesi’nden "İnsanlığın Geleceği Enstitüsü" ve Yale Üniversitesi araştırmacıları 350 makine öğrenme uzmanı ile önümüzdeki 10 yıl içerisinde yapay zekanın ne kadar ilerleyeceğini belirlemeye çalışmış. Buna göre yapay zeka, kamyon sürücülüğü, dil çevirisi ve lise seviyesinde makaleler yazma işini yapabilir hale gelecek. 2050 yılında çok satan bir kitabın yazarı haline gelebileceği ve 2055 yılında ameliyat yapabileceği rapordaki bilgiler arasında.


Şimdiden fastfood restoranları sipariş almak için kiosklar ve ürün hazırlamak için robotlar kullanmaya başladılar, teslimat için dronelar kullanılıyor ve depolar tam otomasyon çalışıyor. Hukuk, ilaç, bilim, medya, iş alanında yapay zeka sistemleri kullanılmaya başlandı.

Japonya’da dünyanın ilk otonom şirketi hiçbir operasyonel çalışan olmadan faaliyete geçti.


Kimlerin işi risk altında

Tipik bir iş incelendiğinde, dört kategoride görevler olduğunu görebiliyoruz:

 1. Tekrarlı, manuel işler: öngörülebilir

 2. Tekrarlı olmayan manual işler: öngörülemez

 3. Tekrarlı bilişsel işler: öngörülebilir

 4. Tekrarlı olmayan bilişsel işler: öngörülemez

Buna göre belirli bir seviyeye kadar rutin, tekrarlı ve öngörülebilir olan işler en fazla risk taşıyan işler. Muhasebeciler, hava trafiği kontrolörleri, bebek bakıcıları, araba satıcıları, müşteri temsilcileri, eczacılar, sekreterler, öğretmenler, tele pazarlamacılar, finansal danışmanlar, perakende işçileri, posta/kargo çalışanları, askeri işler ve avukat yardımcıları.


Future Of Employment a göre

 • Tele pazarlamacı işi %99

 • Kredi ofisi çalışanı işi %98

 • Kasiyer işi %97

 • Taksi şöförü %89

 • Facefood aşçısı %81

 • Avukat yardımcısı %94

oranında otomasyona tabi olabilir. Öte yandan

 • Mesleki terapist %0.35

 • Diyetisyen ve beslenme uzmanı %0.39

 • Doktor ve cerrah %0.42

 • Din görevlisi %0.81

oranında otomasyona geçebilir


İnsan kaynakları uzmanları yapay zeka ile aday seçimi ve doğru adayın belirlenmesi işinin yapılmasının mümkün olduğunu biliyorlar ve kullanmaya başladılar.

The Economist dergisine göre tüketiciler 7 gün 24 saat, sürekli ve hızlı servis istiyor. Sanal asistanlar bu amaca çok uygunlar.

Robotik proses otomasyonu yazılımları da yaygınlaşıyor ve KPMG araştırmasına göre %40 ila %75 arasında maliyet tasarrufu sağlıyorlar.